Jak odblaski dla dzieci zwiększają ich widoczność na drodze?

Teoretycznie każdy wie, że widoczność na drodze to ważna sprawa, jednak tylko 19% pieszych w Polsce o to dba. Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa dotyczące widoczności i sprawdź, w jakie elementy odblaskowe warto wyposażyć dzieci.

Widoczność dziecka na drodze – najważniejsze zasady

Widoczność na drodze ma znaczenie! Czy wiesz, że elementy odblaskowe sprawiają, że kierowca dostrzeże dziecko już z odległości 150 metrów i w razie niebezpieczeństwa będzie mógł odpowiednio zareagować? Jeśli jednak pieszy nie będzie ich posiadać, to jego widoczność na drodze skróci się pięciokrotnie (do około 30 metrów). W takim wypadku nietrudno o… wypadek!

Przepisy dotyczące widoczności na drodze

Odblaski dla dzieci to nie wymysł przewrażliwionych rodziców, ale kwestia przestrzegania prawa. Według artykułu 43 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (Prawo o ruchu drogowym) dziecko do 15. roku życia, które porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, powinno nosić odblaski. Widoczność na drodze dla innych uczestników ruchu drogowego będzie wtedy właściwa.

Choć prawo nakazuje nosić elementy odblaskowe tylko w terenie niezabudowanym, to eksperci podkreślają, że dzieci powinny mieć je zawsze przy sobie (nawet w terenie zabudowanym), przemieszczając się zarówno po jezdni, jak i poboczem oraz chodnikiem.

Jak poprawić widoczność na drodze?

Zadbaj o to, by elementy odblaskowe umieszczone były na odzieży dziecka, w polu świateł samochodowych i obszarze widocznym dla kierowców nadjeżdżających z obu stron. Należy też wyposażyć rower i hulajnogę dziecka w elementy odblaskowe oraz właściwe oświetlenie.

Pamiętaj, że widoczność na drodze poprawiają też ubranie w jasnych i wyrazistych kolorach, takich jak jasnozielony, żółty, różowy, pomarańczowy. Twoje dziecko, które porusza się po zmroku, powinno unikać czarnej i szarej odzieży.

Odblaski dla dzieci: opaski odblaskowe, ubrania i inne elementy

Z raportu Ministerstwa Infrastruktury pt. „Badania zachowań pieszych i relacji pieszy – kierowca wrzesień–grudzień 2018 r.” wynika, że opasek odblaskowych (tak chętnie rozdawanych ramach wielu programów profilaktycznych) prawie nikt nie nosi. Lepiej sprawdzają się np. odblaski na ubrania.

Odblaski na ubrania

Coraz częściej producenci odzieży sportowej umieszczają elementy odblaskowe na koszulkach, legginsach, kurtkach oraz czapkach. Uzupełnij garderobę Twojego dziecka właśnie o takie bezpieczne elementy ubioru.

Odblaski na plecaki

Chcesz poprawić widoczność dziecka na drodze? Odblaski zawieszone tylko z tyłu plecaka nie chronią zbyt dobrze. Najlepiej umieścić je na ramiączkach plecaka z przodu, po bokach tornistra oraz w tylnej części. Dzięki temu odblaski na plecaku będą widoczne z każdej strony.

Inne elementy odblaskowe

Dobrym pomysłem są też czapki z elementami odblaskowymi (zimowe, jesienne lub z daszkiem), rękawiczki oraz buty.

odblask na kurtce dziecięcej

Jak zrobić odblaski dla dzieci?

Dzieci, zwłaszcza te ze starszych klas szkoły podstawowej, niechętnie noszą odzież odblaskową – uważają ją za brzydką i niemodną. Możesz je nieco przechytrzyć i zaproponować wykonanie własnych elementów odblaskowych, dopasowanych do ich gustu i stylu. Oto 3 nasze propozycje.

1. Taśmy odblaskowe

Na rynku dostępne są taśmy odblaskowe do wszycia lub wprasowania. Poszukaj z dzieckiem tego typu tekstyliów, np. w sklepach internetowych, a następnie przystąpcie do działania. Ozdobienie ulubionej bluzy taśmą odblaskową zajmie Wam tylko kilka minut, a efekt zaskoczy nawet sceptycznego nastolatka.

2. Naprasowanki odblaskowe

To gotowe odblaskowe grafiki lub napisy do wprasowania. Możecie nimi ozdobić zarówno elementy garderoby np. koszulki, czapki, jak i plecaki, torby, tornistry. Pamiętaj, by odzież czy inne tekstylia z takim elementem, prać w niskiej temperaturze i nie suszyć w suszarce bębnowej.

3. Breloki odblaskowe

Do wykonania takiego breloka będziecie potrzebowali filcu, tkaniny odblaskowej, metalowych zawieszek oraz elementów do ozdoby wstążek, cekinów czy guzików.

odblaski dla dzieci cytat

Wyjaśnij dziecku, że ono może widzieć reflektory samochodu nawet z odległości kilometra, ale kierowca po zmroku zauważy pieszego znacznie później – kiedy w zasięgu świateł pojawi się sylwetka. Możesz też ten temat potraktować z humorem. Podobno Percy Shaw, który wynalazł odblaski, zainspirował się oczami kota. Dzieci uwielbiają takie historie!

Przy okazji rozmowy o odblaskach dla dzieci, przypomnij najmłodszym zasady właściwego przechodzenia przez jezdnię oraz bezpiecznej jazdy na rowerze i hulajnodze.

Warto doczytać:

Michelle Enderson, Bezpieczeństwo Dzieci w Domu i Poza Nim: Wskazówki i Strategie

Raport Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień – grudzień 2018 r. World Raport: World report on child injury prevention

EllipsesLeft

Najnowsze wpisy

EllipsesRight