„Dziecko chce być dobre
Jeśli nie wie – wytłumacz
Jeśli nie może – pomóż”
Janusz Korczak
Idealna szkoła… To nie tylko certyfikaty i wysoki poziom nauczania. Tego nie brakuje większości placówek edukacyjnych. W końcu ich rolą jest udoskonalanie własnych systemów zarządzania jakością pracy i stałe podnoszenie poziomu oferowanych usług. Nie inaczej jest z „OMEGĄ” – jesteśmy Szkoła z klasą, posiadamy certyfikat Szkoły Jakości, nasza kadra to prawdziwi Nauczyciele z klasą. Corocznie w gronie uczniów są laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych różnego typu. Nasi uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki sprawdzianu po szkole podstawowej i egzaminu gimnazjalnego. Przykłady można mnożyć, bo jesteśmy placówką, której zależy na podejmowaniu kolejnych wyzwań, zarówno przez kadrę nauczycielską, jak i wychowanków. W czym zatem tkwi sekret naszego sukcesu? „OMEGA” to placówka z bogatym bagażem doświadczeń. Na jej prestiż pracowały kolejne pokolenia uczniów oraz zespoły pedagogiczne. Z inicjatywy rodziców i pedagogów 25 lata temu powstało Społeczne Towarzystwo Edukacyjne w Katowicach, które założyło społeczną szkołę do dziś przez rodziców zarządzaną. Od kwietnia 2005 roku posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego. Całość czesnego przeznaczana jest w związku z tym jedynie na działalność statutową Stowarzyszenia – to wyłącznie Szkoła, a wraz z nią nasze dzieci, czerpie z owych środków zysk. Choć wiemy, że to nie mury sprawiają, że razem z uczniami nazywamy „OMEGĘ” „naszą szkołą”, nie sposób nie wspomnieć o nowym gmachu, który otworzył swoje podwoje we wrześniu 2011 roku przy ulicy Gliwickiej 276. Funkcjonalny, bezpieczny, dogodnie zlokalizowany, a może po prostu ładny? O nowym budynku mówić można wiele; dla nas jest to przede wszystkim nowoczesne narzędzie odpowiadające wymaganiom nowoczesnej szkoły. Przestronne klasy wyposażone są tutaj w telewizory, rzutniki i tablice intereaktywne. Te, jak i inne udogodnienia technologiczne umożliwiły nam zainaugurowanie w roku 2011 klasy 1μ, w której dzieci pracują równolegle na podręczniku klasycznym i elektronicznym. Już w kilka miesięcy po rozpoczęciu zajęć w tym budynku mogliśmy z ulgą stwierdzić: dzieci lubią to miejsce. Doskonale przygotowane pracownie specjalistyczne otwierają przed nimi drzwi do świata biologii, chemii i informatyki, zaś czytelnia i dwie świetlice, z których jedna posiada scenę teatralną, sprawiają, że mogą one w sposób kreatywny spędzać czas nawet wtedy, gdy w szkole zabrzmi już ostatni dzwonek. W erze możliwości, jakie otwiera przed nami Europa XXI wieku wiemy, że umiejętność posługiwania się językiem obcym to dla młodego pokolenia coś więcej niż atut; to absolutna konieczność. Nasi uczniowie, wspierani przez nauczycieli i Native Speakerów, przygotowują się do egzaminów państwowych (m. in. Fit 1 z języka niemieckiego oraz KET, PET, FCE i YLE Cambridge Tests z języka angielskiego) a także biorą udział w ogólnopolskich konkursach językowych FOX i PINGWIN, na których osiągają liczne sukcesy.
Po wakacjach, uczniowie wracający z różnych zakątków świata są zadowoleni z tego, jak świetnie sobie radzili z porozumiewaniem się. Z pewnością jest w tym również zasługa naszych Native Speakerów, którzy ćwiczą z dziećmi mowę czynną już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Nie zapominajmy, że życie szkoły to nie tylko zajęcia lekcyjne. W „OMEDZE” dokładamy wszelkich starań, aby nasi wychowankowie chcieli i mogli rozwijać swoje zainteresowania. Pragniesz zaistnieć? Proszę bardzo! Jest tyle możliwości: nauka (konkursy, kółka przedmiotowe), sport (aikido, tenis, szachy), sztuka (szkolny teatr, warsztaty artystyczne, Akademia jazzu, wyjścia na koncerty i do teatru), działalność społeczna (samorząd uczniowski). „OMEGA” to jedna z najbardziej bezpiecznych placówek oświatowych. To już nie kwestia pobożnych życzeń rodziców, to fakt. Na nic przesądy – w piątek 13 kwietnia 2007 roku komisja składająca się z reprezentantów kuratorium, prokuratury i policji zdumiona obserwowała, jak toczy się życie w naszej szkole. Wszyscy – rodzice, uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy – mówili jednym głosem: tu jest bezpiecznie. A nasi szacowni goście tylko to zgodnie potwierdzili wystawiając nam najwyższą ocenę w skali. Dzisiaj, rozglądając się po korytarzach nowego gmachu, nad którym dodatkową opiekę sprawują profesjonalni ochroniarze, możemy z dumą powiedzieć, że bezpieczeństwo w „OMEDZE” to wartość niezmienna. Poczucie bezpieczeństwa sprzyja rodzinnej atmosferze. Pojawia się problem? Nie ma problemu! Są za to życzliwi nauczyciele, pani pedagog i psycholog oraz pan dyrektor, który wcale nie chowa się w swoim gabinecie, ale jest w szkole. Codziennie. Dla każdego – dla rodzica i dziecka. Nie do uwierzenia? Przyjdźcie i zobaczycie sami. Porozmawiajcie z dzieciakami i młodzieżą. Zapytajcie rodziców, którzy każdego dnia powierzają naszej opiece swoje pociechy. Obejrzyjcie na stronie internetowej mały zaledwie wycinek życia i działalności naszego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. „OMEGA” to, nie zgrabnie stworzona przez zespół fachowców fatamorgana współczesnej oświaty, ale sprawnie działający organizm – tętniący zaangażowaniem rodziców, energią młodych serc i umysłów oraz życzliwością pracowników, to miejsce, do którego chętnie się wraca w czerwcu na coroczny Festyn Rodzinny, w listopadzie na Święto Szkoły i przy każdej innej okazji. Zapraszamy do naszego świata!