Medytacja w szkole ?

„Gdyby każdego ośmiolatka na tej planecie nauczono medytacji, wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia”– Dalaj Lama

Swój zawód traktuję jako powołanie. Staram się nie tylko przekazywać wiedzę, ale przede wszystkim być wychowawcą, czyli człowiekiem, który troszczy się o całościowy i integralny rozwój swoich podopiecznych. Od wielu lat medytuję:), byłam uczestniczką medytacji chrześcijańskich w Tyńcu jak i medytacji świeckich. Chciałabym Dzieciom pomóc nie zwariować w świecie otaczających nas zewsząd bodźców, zachęt, reklam, nakazów, zakazów i ciągłego gonienia za efektywnością. I tak wraz z uczniami swojej klasy 7 mi, próbowaliśmy dzisiaj na godzinie wychowawczej medytować:) Poprzez medytację i ćwiczenia uważności staraliśmy się odpocząć i nauczyć się jak sami możemy się uspokoić, wyciszyć i skoncentrować. Czy to trudne? Okazuje się, że wcale nie. Według Eline Snel, autorki książki „Uważność i spokój żabki” już bardzo proste ćwiczenia pomagają Dzieciom lepiej się koncentrować, lepiej panować nad emocjami, po prostu czuć się lepiej. Pani Snel jest terapeutką i w oparciu o swoją pracę i praktykę w roli mamy, opracowała własną metodę relaksacji dla dzieci. Metoda ta oparta jest właśnie na uważności i była już szeroko testowana w szkołach podstawowych w Belgii i Holandii z bardzo pozytywnym skutkiem. Dziecku, które ma problemy z koncentracją w szkole lub przy odrabianiu lekcji można powtarzać do woli „skup się!”, ale co z tego, jeśli to dziecko nie ma zielonego pojęcia jak to zrobić i co to w ogóle znaczy:) Wierzymy, że i nam medytacja przyniesie wiele dobrego. Dziękuję swoim uczniom za ten pięknie spędzony czas.

Monika Woynar

22050482_1806203182753785_1237415188_o 22092658_1806202936087143_1225690834_o

Close
Facebook
Facebook
YouTube